حواله ارزی

حواله ارزی

انجام انواع حواله ارزی به سراسر دنیا

حواله ارزی یا به عبارت انگلیسی Payment order و واژه عربی حواله از ریشه فعل "حول" بوده و به معنای "جابه‌جایی و تغییر " می باشد که یکی از انواع خدمات ارزی بوده و عبارت است از نوعی دستور پرداخت که به موجب آن، یک بانک یا مؤسسه مالی به تقاضای مشتری یا دارنده حساب بانکی، به یکی از بانک‌های کارگزار خود در خارج از کشور، حواله‌ای را صادر می‌کند و از آن موسسه می‌خواهد مبلغ حواله را به ذینفع آن، پرداخت نماید و در طول چند سال اخیر به لیست تراکنش بانک های مختلف جهان اضافه شده و از طریق آن می توان به سادگی با هر فردی در هر جای دنیا، مبادلات ارزی انجام داد.

حواله ارزی یا به عبارت انگلیسی Payment order و واژه عربی حواله از ریشه فعل “حول” بوده و به معنای “جابه‌جایی و تغییر ” می باشد که یکی از انواع خدمات ارزی بوده و عبارت است از نوعی دستور پرداخت که به موجب آن، یک بانک یا مؤسسه مالی به تقاضای مشتری یا دارنده حساب بانکی، به یکی از بانک‌های کارگزار خود در خارج از کشور، حواله‌ای را صادر می‌کند و از آن موسسه می‌خواهد مبلغ حواله را به ذینفع آن، پرداخت نماید و در طول چند سال اخیر به لیست تراکنش بانک های مختلف جهان اضافه شده و از طریق آن می توان به سادگی با هر فردی در هر جای دنیا، مبادلات ارزی انجام داد.

مشتریان به چهار روش زیر می توانند ارز خود را جابه جا کنند:

  1.  اسکناس و تراول چک
  2. چک ارزی
  3. حواله ارزی
  4. حواله سوئیفتی

حواله‌های ارزی از طریق حساب وسترو و نوسترو (حساب از منظر بانک افتتاح کننده حساب وسترو و از سوی بانک عامل حساب نوسترو نامیده می شود. برای مثال حسابی که بانک یوبی‌اس سوئیس نزد بانک ملی ایران ایجاد می کند از منظر بانک ملی ایران حساب وسترو و برای بانک یو بی اس حساب نوسترو محسوب می شود. حساب نوسترو معمولاً به ارز کشور خارجی است. این حسابها جهت تسهیل در معاملات بین المللی استفاده می شوند.)، از طریق بانک پوشش دهنده پرداخت می‌شود.

حواله‌های ارزی به دو گروه حواله‌های صادره و وارده تقسیم می‌شوند:

حواله ارزی صادره یا Outward Transfers

زمانی که قصد داشته باشیم به وسیله بانک یا سوکیت برای افراد ارز ارسال کنیم، از حواله ارزی صادره استفاده می کنیم. در این روش ابتدا با مراجعه به بانک یا ارسال درخواست به سوکیت، باید مشخصات شخص گیرنده ارز، شماره حساب و واحد پولی مورد نظرتان را مشخص و ارسال کنید، در نهایت ارز شما را به ارز موردنظرتان برای مقصد، بر اساس نرخ روز ارز تبدیل می کنند و به این ترتیب مبلغ مورد نظر شما برای آن فرد یا شرکت ارسال می شود. لازم به ذکر است که در این روش برای جلوگیری از پولشویی باید فرم اظهارنامه گمرکی تکمیل گردد.

حواله ارزی وارده یا Inward Transfers

همه بانک هایی که سرویس حواله ارزی ارائه می دهند، باید پس از دریافت پیام تایید، در حداقل زمان ممکن ارز ارسالی را به حساب مشتری واریز کنند.
فرد مورد نظر در خارج از کشور باید به همراه پاسپورت یا کارت شناسایی به بانک یا موسسه مورد نظر مراجعه کرده تا بتواند وجه واریزی به حساب خود را دریافت کند. همچنین او می‌تواند این وجه را به حساب ارزی فردی دیگر واریز کند و یا اینکه آن را به بانک فروخته یا تبدیل به ارز دیگر کند.

حواله ارزی از لحاظ نحوه و زمان انتقال ارز:

حواله ارزی مستقیم یا Telegraphic Transfer

حواله ارزی مستقیم یا T/T، با نام “حواله ارزی سوئیفت” شناخته شده و یکی از امن ترین روش های جابجایی ارز می باشد. با استفاده از این روش قادر خواهید بود هر میزان ارزی را به ۱۳۰ ارز مختلف تبدیل کرده و به حساب هر شخص حقوقی و یا حقیقی در کل دنیا انتقال دهید. از مزایای حواله ارزی سوئیفت می توان به سرعت بالا در انتقال، امن بودن، بدون محدودیت در میزان مبلغ ارسالی و انتقال مستقیم پول به حساب شخص حقیقی و یا حقوقی اشاره کرد.

در این روش ارسال حواله ارزی، داشتن کد سوئیفت الزامی بوده اگر بانک مقصد در کشور آمریکا باشد، باید حتماً شماره مسیر یا کد Routing Number تهیه شود. اگر بانک مقصد در کانادا باشد، باید کد انتقال یا  Transit و اگر بانک مقصد در کشور هند باشد، باید کد IFSC داشته باشید. مدت زمان ارسال مبلغ به وسیله‌ی این نوع حواله ارزی، ۲ الی ۳ روز می باشد.

حواله ارزی غیرمستقیم یا Demand Draft

حواله ارزی غیر مستقیم روندی مانند حواله ارزی T/T داشته با این تفاوت که مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا ارز به حساب فرد مورد نظر واریز شود و مدت زمان ارسال بین ۴ تا ۷ روز می باشد.

همچنین به هر یک از این عملیات کارمزدی تعلق می‌گیرد که در مورد T/T معمولا کارمزد بیشتری دریافت می‌شود

سوئیفت ، حواله ارزی سوکیت

سوئیفت (SWIFT)

5/5

حواله ارزی سوئیفت یکی از امن‌ترین سیستم‌های انتقال پول به خارج از کشور بوده که توسط یک موسسه‌ غیرانتفاعی اداره می‌شود. سوکیت با توجه به نیاز افراد در داخل کشور به طریق مختلف برای انتقال پول به خارج از کشور این سرویس را هم در دسته خدمات خود قرار داده است. البته این سرویس مدت‌ها است که در کشور ما توسط مراجعی به افراد ارائه می‌شوند، اما با توجه به تحریم های اقتصادی و…، محدودیت‌هایی در استفاده از آن وجود دارد. این مراکز عموماً حواله‌هایی با مبالغ کم‌تر از ۵۰۰۰ دلار را انجام نمی‌دهند و شما برای انجام حواله‌های خرد با مشکل رو به رو می‌ شوید.

وسترین یونیون ، حواله ارزی سوکیت

وسترن یونیون (Western Union)

5/5

وسترن یونیون یا Western Union یک صرافی بین المللی است که با بیش از 500 هزار شعبه در بیش از 200 کشور دنیا، یکی از بزرگ ترین و معتبرترین شرکت های فعال در زمینه انتقال سریع و بدون محدودیت پول در سراسر دنیا است که خدمات انتقال وجه و همچنین حوالجات فردی به تمام نقاط دنیا را به غیر از کشور های مورد تحریم در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون نیاز به حساب بانکی انجام می دهد.

پی پال

پی پال (PayPal)

5/5

اگر حتی اندکی در زمینه تجارت الکترونیک فعالیت کرده باشید و یا حتی به عنوان یک کاربر قصد خرید از برخی سایت ها و فروشگاه های خارجی را داشته باشید، بدون شک نام پی پال یا پی پل را شنیده اید. پی‌ پال (PayPal) یک شرکت آمریکایی بوده که در زمینه تجارت الکترونیک و سامانه انتقال وجه الکترونیکی  فعالیت می‌ کند. این سامانه امکان پرداخت و انتقال وجه را از طریق اینترنت و به صورت لحظه ای ممکن می‌سازد و می توان آن ها را جایگزین مناسبی برای شیوه‌ های قدیمی نقل و انتقال وجه نقد مانند چک و حواله پولی دانست.

وب مانی

وب مانی (webmoney)

4/5

وب مانی یا WebMoney یک سیستم انتقال پول الکترونیکی  بوده که در سال 1998 در مسکو راه اندازی شد و شما می توانید از وب مانی جهت نقل و انتقال پول بین حساب خودتان و سایرین و انجام پرداخت های مجازی استفاده نمایید.  وب مانی همچنین یک سیستم پرداخت الکترونیکی سریع و مناسب برای کسب و کارهای آنلاین بوده که امکان انجام تراکنش‌ های مالی را در کوتاه‌ ترین زمان و بدون نیاز به حساب بانکی یا کارت اعتباری فراهم می‌ کند و تراکنش‌ها انجام شده در این سیستم، بسیار امن، غیرقابل بازگشت و شناسایی هستند.

مانی گرام

مانی گرام (MoneyGram)

4/5

کمپانی مانی گرام شرکتی آمریکایی و بین المللی بوده که فعالیت خود را از سال 1940 تحت عنوان شرکتی برای ارائه خدمات شبکه و همینطور مسافرتی و گردشگری آغاز کرد و سپس برای راحتی و آسایش مسافران، فعالیت های خود را بصورت بین المللی گسترش داد و هم اکنون شما در هر کجای دنیا که باشید می توانید با استفاده از سرویس مالی این شرکت در کمتر از چند ثانیه بدون داشتن حساب بانکی، به دوستان و آشنایان خود پول ارسال و یا دریافت کنید و مانی گرام هم اکنون پس از شرکت وسترن یونیون، دومین شرکت در زمینه جابجایی شتابان پول در سراسر جهان می باشد.