کارت های اعتباری و نقدی ویزا کارت و مسترکارت - سوکیت

کارت اعتباری (کردیت) و کارت نقدی (دبیت)

16 شهریور, 1398کارت اعتباری

سوکیت ویزا کارت ، مسترکارت – در حال حاضر بانک ها و موسسات مالی داخل ایران کارت اعتباری یا Credit card برای مردم عزیزمان صادر نمی کنند و کارت هایی که از طرف بانک ها صادر شده و توسط مردم در داخل کشور مورد استفاده قرار می گیرد که به شبکه شتاب نیز متصل است، از نوع کارت نقدی یا Debit card هستند. البته قابل ذکر است که مردم عزیزمان در داخل کشور می توانند برای اولین بار از خدمات بین المللی سوکیت استفاده کرده و کارت های اعتباری بین المللی خود را از انواع ویزا کارت و مسترکارت سفارش دهند.

البته استفاده کمتر از کارت هایی اعتباری موجود در دنیا باعث شده تا مردم کشور ما کمتر با کارکرد کارت های اعتباری آشنا باشند و اغلب تفاوت میان این دو نوع کارت مورد سوال قرار گیرد. البته این دو نوع کارت شباهت زیادی با هم دارند و با هر دوی آن قادر خواهید بود تقریبا از تمامی دستگاهای خودپرداز و پایانه های فروش استفاده کنید و خرید ها و پرداخت های آنلاین خود را انجام دهید اما نکته ای که درباره کارت های نقدی وجود دارد این است که این نوع کارت ها مستقیما به موجودی بانکی شما متصل بوده و فروشگاه ها اطمینان دارند که شما نمی توانید بیش از موجودی خود پرداخت نمایید و به نوعی کلاهبرداری کنید! در نتیجه بسیاری از فروشگاه ها درخواست شما را مبنی بر اینکه مبلغ بیشتری از خرید شما را از کارت تان کسر کنند و مابقی را وجه نقد به شما بدهند، قبول می کنند. استفاده از این موقعیت شما را از پرداخت کارمزد دستگاه های خودپرداز بی نیاز می کند.

اکثرا خدماتی که می توان از کارت های اعتباری انتظار داشت را کارت های  نقدی نیز برخوردارند. می توان گفت که در برخی از شرایط استفاده از کارت های نقدی آسان تر است؛ برای مثال در بسیاری از پرداخت های اینترنتی و …. در حالی که برای استفاده از کارت نقدی تنها نیاز است که شماره کارت خود و چند عدد دیگر را وارد کنید، برای استفاده از کارت های اعتباری نیاز است که ابتدا کامل ثبت نام کرده و آدرس و شماره تلفن و کد پستی شما تایید شود و سپس پرداخت را انجام دهید!

کارت های اعتباری و نقدی ویزا کارت و مسترکارت - سوکیت

روش کار کارت های اعتباری متفاوت بوده و میزانی که از کارتتان خرج می کنید، از موجودی شما برداشت نمی شود، بلکه از اعتبار شما برداشت خواهد شد. اول اینکه برای دریافت یک کارت اعتباری، فرد متقاضی به بانک مراجعه می کند و چون ارائه این خدمات توسط بانک های ایرانی انجام نمی شود شما باید از طریق سوکیت، تنها ارائه دهنده رسمی مسترکارت و ویزا کارت های اعتباری اقدام کنید. بانک نیز در مرحله اول سابقه مالی متقاضی را کاملا بررسی کرده تا مطمئن شود که فرد سابقه سو استفاده مالی، عدم پرداخت و دیرکرد اقساط بانکی و… را نداشته باشد. سپس میزان اموال فرد نیز بررسی می شود و پس از بررسی این موارد، بانک میزان اعتبار خاصی را برای فرد مشخصی میکند و به فرد کارت اعتباری تعلق می گیرد. پس از دریافت کارت، فرد مورد نظر اگر که در کارتش موجودی لازم را نداشته باشد، می تواند به میزان اعتباری که بانک به وی داده، از کارت استفاده نماید. در تاریخ مشخصی از ماه، بانک صورت حساب برداشت هایی که فرد از کارت خود کرده است را برای وی پست کرده و فرد موظف است که تا تاریخ مشخصی، حساب خود را تسویه کند. در حقیقت استفاده از کارت های اعتباری مانند دریافت وام های متعدد و کوچک است.

گرچه بسیاری از استفاده هایی که از کارت های اعتباری می توان کرد را با استفاده از کارت های نقدی هم می توان کرد اما نباید فراموش کرد که کارت های نقدی، به محض استفاده از موجودی آن، مبلغ پرداختی از حساب کسر خواهد شد. بنابراین نمی توان از این کارت ها مانند کارت های اعتباری استفاده کرد و مبلغی بیش از موجودی آن را پرداخت نمود. نمی توان گفت کدام نوع کارت بهتر است و انتخاب از بین کارت اعتباری و نقدی کاملا به سلیقه فرد و موقعیت هایی بستگی دارد که فرد قصد استفاده از کارت خود را دارد.

یکی از مضرات داشتن کارت های اعتباری این بوده که در صورتی که به هر دلیلی پرداخت اقساط شما به تاخیر بیافتد، بانک این توانایی را خواهد داشت که اموال شما از جمله خانه و یا خودرویتان را پس از طی شدن پروسه قانونی، به مزایده گذاشته و بدهی خود را پس بگیرد. همانند کارت هایی که ما در ایران استفاده می کنیم، کارت های نقدی نیز در صورتی که به سرقت بروند، و سارق رمز کارت شما را بداند می تواند اقدام به دزدی موجودی کارت شما نماید. با توجه به اینکه کارت های نقدی به سرعت و با دستگاه هایی بسیار کوچک نیز قابل کپی شدن هستند، مراقب باشید در فروشگاه هایی از کارت استفاده نمایید، که از حداقل اعتبار و بزرگی برخوردار بوده و ضمنا اجازه ندهید کارمندان فروشگاه یا رستوران، کارت را از شما گرفته و دور از چشم شما وارد دستگاه نمایند در کارت های نقدی اگر وجهی از کارت شما با اجازه شما کسر گردد، امکان برگشت آن وجود نخواهد داشت.


نوشته مرتبط

گوگل پی ، سامسونگ پی و اپل پی - پی پال (پی‌پل)
سامسونگ بدنبال ایجاد مسترکارت برای کیف پول دیجیتال سامسونگ پی

5 تیر, 1399خبر , کیف پول

سوکیت – شرکت سامسونگ الکترونیک در نظر دارد یک کارت پرداخت برای سامسونگ پی را ارائه دهد که به مشتریان راهی ساده و انعطاف پذیر برای کنترل پول شان می دهد. سامسونگ برای راه اندازی با مسترکارت و فین تک Curve در ارتباط بوده است. این شرکت الکترونیکی در اطلاعیه خود گفت: با امکان همگام …

ادامه مطلب
فروشگاه اینترنتی آمازون (Amazon.com) - گیفت کارت آمازون
مسترکارت اعتبار کارت را برای خریداران آمازون توکنایز می کند

30 خرداد, 1399خبر , کارت اعتباری

سوکیت – مسترکارت اعلام كرد كه مشتريان آمازون در 12 كشور در سراسر آمريكاي شمالي، آمريكاي لاتين، خاورميانه و اروپا، اعتبار کارت شان توکنایز خواهد شد. توکنیزاسیون یا توکنایز کردن (Tokenization) ویژگی بوده که در آن اعتبار حقیقی به دارایی و اعتبار دیجیتال مثل توکن تبدیل می ‌شود. این شرکت گفت با جایگزین کردن شماره …

ادامه مطلب

ثبت ديدگاه

ایمیل شما منتشر نمی شود.