کارت و تراشه هوشمند - سوکیت

اسمارت چیپ یا تراشه هوشمند و نوار مغناطیسی کارت ها

15 شهریور, 1398کارت اعتباری

سوکیت مسترکارت ، ویزا کارت – شاید در زندگی روزمره خود به تعداد دفعات بسیاری این اسمارت چیپ ها (Smart Chip) یا تراشه های هوشمند و نوار مغناطیسی را در انواع کارت ها مانند کارت ملی، گواهینامه، کارت پایان خدمت و یا حتی کارت های بانکی دیده باشید اما توجهی به نحوه کارکرد و جزئیات آن نکرده باشید.

هر دوی مسترکارت و ویزا کارت دو کمپانی بزرگ در زمینه کارت های اعتباری و مبادلات مالی جهانی محسوب می شوند که کارت های ارائه شده توسط آنها نیز این تراشه های کوچک هوشمند را دارا می باشد و همین باعث می شود که کارت های اعتباری ارائه شده توسط این دو شرکت، تبدیل به یک کامپیوتر کوچک قابل حمل شوند. این فناوری که به اصطلاح کارت هوشمند نیز نام دارد، یک از دستاوردهای نوین این صنعت محسوب می شود که دو ویژگی مهم از جمله قابل حمل بودن و امنیت را داراست و برای همین ممکن است که بسیاری از بانک ها، مراکز دولتی، مخابراتی و… از آن استفاده کنند.

کارت مغناطیسی نیز یکی از انواع کارت ­ها می­ باشد که از آن به عنوان اولین کارتی یاد می ­شود که در زمینه تجارت الکترونیک به عنوان کارت بانکی به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفته است. کارت­ های مغناطیسی از جنس پی وی سی بوده و تا حدودی شکننده هستند و نباید در مجاورت اجسامی که خاصیت آهن­ربایی دارند قرار گیرد که باعث از بین رفتن اطلاعات ذخیره­ شده در نوار آن­ها می ­شود.

در ابتدا از کارت های هوشمند و تراشه های آن شروع می کنیم:

تاریخچه کارت های هوشمند

فرنچ پی تی تی که یک شرکت مخابراتی بود در سال ۱۹۸۴ اولین کارت تلفن را عرضه کرد که شما نیز حداقل برای یک بار از آن برای تلفن عمومی استفاده کرده اید و این تکنولوژی آغازی بود برای ورود چیپ های هوشمند به صنعت کارت های اعتباری و مالی …

اگر بخواهیم کمی به عقب تر برگردیم، در ابتدا از کارت های کاغذی استفاده می شد و ویژگی های آن باعث می شد تا این کاغذ ها  تحمل تغییرات آب و هوایی و برخوردها را نداشته باشند. رونق کارت های پلاستیکی باعث شد تا در دهه 1950 کارت های از جنس پی وی سی جای کارت های کاغذی را بگیرند. رستوران و هتل ها باعث رواج این نوع کارت ها شدند و بعد از دوره پدید آمدن نوار مغناطیسی، در سال ۱۹۷۰ ریز پردازنده هایی با حافظه غیر فعال ظهور کرد.

انواع تراشه یا چیپ های هوشمند

در این کارت های هوشمند تراشه هایی استفاده می شود که به سه دسته مموری، میکرو پردازشگر و هوشمند تقسیم می شوند. تراشه مموری نسبت به تراشه هوشمند از ساختار الکترونیکی و امنیتی ساده تری برخوردار بوده و در کارت های کنترل تردد و یا تلفن مورد استفاده قرار می گیرند.

تراشه های میکرو پردازشگر دارای سی پی یو را پردازشگر بوده و قدرت پردازش اطلاعات و انجام محاسبات را دارا بوده و از آنها برای ساخت كارت‌ های مالی،‌كارت شناسايی و … استفاده می شود.

تراشه هوشمند مانند یک کامپیوتر کوچک بوده که قابلیت پردازش اطلاعات ذخیره شده را داشته و می تواند اطلاعات را دریافت، پردازش و با رعایت موارد امنیتی آنرا به قسمت دیگری منتقل کند.

انواع کارت هوشمند

  1. کارت هوشمند بدون تماس؛ ارتباط بین کارت و کارت‌خوان از طریق میدان‌های الکترومغناطیسی و یا امواج RF صورت گرفته و برای برقرای ارتباط،‌ آنتن مخصوصی بین تراشه‌های کارت قرار داده شده که در فاصله‌های تا حدود ۵۰ سانتیمتر، می‌تواند ارتباط ایجاد کند؛ مانند کارت‌های مترو….
  2. کارت هوشمند با تماس؛ برای استفاده از این قبیل کارت‌ها، باید اتصال فیزیکی بین کارت و دستگاه کارت‌خوان برقرار گشته مانند کارت‌ های تلفن‌ …

و…

کارت و نوار مغناطیسی - سوکیت

تاریخچه نوار مغناطیسی

فارست پری نام یک مهندس آی بی ام است که در سال ۱۹۶۰ پس از کلی تلاش و شکست در آزمایشگاه سرانجام توانست نوار چسبنده ای را که بعدها نوار مغناطیسی نام گرفت را در کارت ها تعبیه کند.

فارست پری برای مدت ها روی ایده ذخیره اطلاعات برروی کارت های بانکی تلاش کرد و در نهایت با همفکری و همراهی همسرش از اتو برای ذوب و چسباندن نوار مغناطیسی روی کارت بانکی استفاده کرد. خنده دار است اما او بالاخره توانست با اتو نتیجه ای که مدت ها برای رسیدن به آن تلاش می کرد را به دست آورد.

انواع کارت مغناطیسی

  1. کارت مغناطیسی هیکو؛ هیکو شامل دسته کارت هایی است که نوار مغناطیسی آنها از دوام بالایی برخوردارند؛ مانند کارت های بانکی
  2. کارت مغناطیسی لوکو؛ این کارت های برخلاف مورد بالا از دوام پایین تری برخوردار هستند؛ مانند کارت های کلید هتل ها

نوشته مرتبط

مسترکارت، ویزا کارت و پی پال - شارژ حساب کاربری | سوکیت
نقش ویزا ، مسترکارت و پی پال در اقتصاد جهانی

14 اسفند, 1398خبر , کارت اعتباری

سوکیت – ویزا و مسترکارت نمایانگر مشاغل غالب و برجسته در یک صنعت بسیار جذاب با چشم انداز رشد خوب هستند. نرخ بالای سودآوری توجه رقبا و تنظیم کننده ها را به خود جلب می کند. آیا آنها می توانند آنها را خاموش کرده و بازده خیره کننده ای را برای سهامداران خود حفظ کنند؟ …

ادامه مطلب
استفاده از مسترکارت در گوشی های موبایل اندرویدی و آی او اس
مدیرعاملی مسترکارت از آجی بانگا گرفته شده و به مایکل میباخ داده شد

7 اسفند, 1398خبر , کارت اعتباری

سوکیت – آجی بانگا سمت خود را به عنوان مدیرعامل مسترکارت ترک می کند تا بتواند سمت مدیر اجرایی شرکت را به طور مؤثر در اول ژانویه 2021 به عهده بگیرد و مدیر ارشد محصولات، مایکل میباخ آماده می شود تا سمت او را به دست بگیرد. بانگا به عنوان رئیس ریچارد هیثورنتهوایت، از ماه …

ادامه مطلب

ثبت ديدگاه

ایمیل شما منتشر نمی شود.